SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 8683067
nr 868 3067
Bägare
Silver, 1793, Mikael Sedelin Sundsvall, verksam (1788-1807), delvis förgylld, höjd: 18, Dia8-14
måndag 6 januari 2014
kl 18:21:13
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver